Srbija između Zapada i Istoka

Često se u srpskim i medijima širom sveta potencira kontrast između političkih mišljenja mlađih (18-29 god) i starijih generacija (60+ god). Mlađi elektorat je često progresivnijih društvenih shvatanja, ideološki ostrašćeniji dok su starije generacije karakteristične po konzervativnijim shavatanjima i pragmatičnom rešenjima.
Srbija između Istoka i Zapada
Srbija između Istoka i Zapada

Na koji način se iskazuju razlike u Srbiji između ove dve generacije u Srbiji kada je reč o spoljnoj politici, i da li one uopšte postoje?

U istraživanju „Srbija između Istoka i Zapada“ iz aprila 2023 godine ispitanici su odgovarali na brojna pitanja koja su vezana za aktuelna globalna dešavanja i poziciju Srbije na međunarodnoj sceni, kao i pitanja vezana za budući spoljnopolitički kurs naše države.

Kada je u pitanju rat u Ukrajini i krivac za početak istog, obe demografske grupe identifikuju Zapad kao glavnog krivca sa nadpolovičnom većinom, mladi sa 56% dok su stariji nešto kritičniji prema Zapadu sa 64%. Tek petina, odnosno četvrtina mladih vidi Rusiju kao krivca za rusku invaziju na Ukrajinu. Konsenzus postoji i kad je reč o potencijalnom uvođenju sankcija Rusiji, gde je više od 70% protiv uvođenja sankcija u bilo kakvoj formi.

Rusija opet dominira kao odgovor na pitanje ko su srpski najvažniji politički partneri. Mladi nakon Rusije (44%), vide Evropsku Uniju (34%) dok se na trećem i četvrom mestu nalaze Kina (18%) i SAD (3%). Gotovo identične odgovore je davala starija generacije, s tim da veći broj ispitanika vidi Kinu kao važnog partnera (22%) ali u nedovoljno veliki da bi se ona našla ispred EU (31%).

Evropska Unija je identifikovana kao najbitniji ekonomski partner Srbije od strane obe grupe, sa ubedljivom većinom od 72%, ostavljajući iza sebe Kinu i Rusiju. Dok su mlađih Rusija i Kina izjednačene na deobi drugog mesta, stariji ispitanici opet prednost daju Kini. U izboru između Rusije i Kine, 52% ispitanika obe grupacije vidi Kinu kao važnijeg partnera, a 48% Rusiju.

Kada su u pitanju prognoze za budućnost,  obe demografske grupe na poziciji supersile 2040. godine vide Kinu sa 58%, odnosno 63% za starije ispitanike. Na drugom mestu 10% starijih ispitanika vidi Sjedinjene Države, dok kod najmlađe generacije je taj procenat dvostruko veći.

Za ekonomski oslonac Srbije u budućnosti, 51% mladih kaže da bi to trebalo biti Evropska Unija, a po 19% Kina i Rusija. Međutim kada se stave u situaciju obaveznog izbora između priklonjavanja Zapadu ili Rusiji, 43% smatra da bi to trebalo biti Rusija, a 36% Zapad, dok je 21% nije sigurno. Kod starijih ispitanika je sigurnost u Rusiju još veća sa 51%, dok su nešto manje sigurni u EU kao ekonomskog partnera u budućnosti od grupe mlađih ispitanika. Gorepomenuti rezultati nam ukazuju da ne postoje bitne razlike između najmlađih i najstarijih demografskih grupa u Srbiji kada su u pitanju njihovi stavovi vezani za spoljnu politiku Srbije. Obe generacije su skeptične prema Zapadu, osim kada je reč o ekonomskoj saradnji, ne krive Rusiju za rat u Ukrajini i protiv su sankcija, u Kini vide glavnu svetsku silu a u Rusiji najbitnijeg srpskog saveznika.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Naš vebsajt koristi kolačiće kako bi obezbedio najbolje korisničko iskustvo svim posetiocima. Ukoliko želite da blokirate kolačiće, molimo Vas da podesite Vaš pretraživač. Više informacija možete pronaći na stranici Politika kolačića.